Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Turismul, domeniu prioritar pentru Consiliul de afaceri România-Egipt
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Turismul, domeniu prioritar pentru Consiliul de afaceri România-Egipt

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 octombrie 2018
Distribuie

„Deşi în primele şapte luni ale acestui an valoarea schimburilor comerciale româno-egiptene a crescut cu 79% faţă de perioada similară a anului precedent, înregistrându-se un reviriment al schimburilor după trei ani ani de scădere, apreciez că încă există pe ambele pieţe oportunităţi insuficient exploatate în plan bilateral. Promovarea turismului ar putea să constituie o prioritate, prezența mai multor firme de specialitate în delegația egipteană confirmând aceasta. De asemenea, cooperarea în domeniul industrial, în agricultură, dar şi în domeniul cercetării poate conduce la o dezvoltare semnificativă, durabilă şi predictivă a relaţiilor economice şi comerciale dintre ţările noastre”, a declarat prof. univ. dr. ing. Sorin Dimitriu, co-preşedinte al Consiliului Afaceri România-Egipt (CARE), preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB), în deschiderea celei de a şaptea sesiuni a Consiliului.

În cadrul acestui eveniment, onorat de prezenţa E.S. Ayman Aly Osman Hassan, ministru plenipotenţiar pentru afaceri comerciale şi economice în cadrul Ambasadei Republicii Arabe Egipt la Bucureşti, au fost stabilite domeniile prioritare pentru perioada următoare, având în vedere interesul exprimat de oamenii de afaceri, potenţialul celor două economii şi avantajele generate de poziţiile geo-strategice ale României şi Egiptului. Cu acest prilej, partea română a Consiliului a fost extinsă, fiind acceptaţi membri noi, interesaţi de colaborarea cu parteneri egipteni.

În cadrul discuţiilor, o atenţie deosebită s-a acordat turismului, domeniu-cheie pentru ambele ţări. Ing. Ahmed Fouad El Sokkary, co-preşedinte al  CAER şi membru în Consiliul Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din Egipt (EBA), a subliniat că în acest domeniu există oportunităţi semnificative, pe ambele pieţe. În acest context, a vorbit despre îmbunătăţirea climatului de afaceri din ţara sa şi despre condiţiile oferite investitorilor străini, dar şi despre proiecte ce ar putea fi dezvoltate de oameni de afaceri egipteni în ţara noastră.

Interesul pentru cooperare în turism a fost exprimat şi de specialişti în domeniu. Astfel, George Sorin Nicolescu, preşedintele Secţiunii Turism a CCIB şi vicepreşedinte al Camerei bucureştene, a punctat că Egiptul este una dintre ţările preferate de turiştii români. Conform preşedintelui Secţiunii Turism a CCIB, datele statistice indică o creştere a numărului de turişti pe această destinaţie în 2018, iar prognozele sunt încurajatoare, în contextul în care începând cu luna noiembrie vor fi operate noi curse charter către staţiunile turistice de la Marea Roşie. George Sorin Nicolescu a invitat firmele de specialitate din delegaţia egipteană să ia în considerare atât participarea la Târgul internațional de turism organizat de Romexpo, cât și includerea în oferta lor a unor pachete turistice în Transilvania şi în staţiunile balneo-climaterice româneşti.

O prezentare primită cu interes atât de partea română, cât şi de cea egipteană a fost cea a lui Ovidiu Apostol, director de dezvoltare, marketing şi comunicare al Romelectro, care a vorbit despre oportunităţile în domeniul investiţional oferite de Egipt, (proiecte complexe în energie, petrochimie, gaze naturale, apă), privite prin ochii unui reprezentant al unei companii româneşti care operează de ani buni pe această piaţă şi se bucură de o reputaţie excelentă.

Din delegaţia egipteană, condusă de ing. Ahmed Fouad El Sokkary, au făcut parte reprezentanţi ai unor companii ce activează în: turism, inginerie, construcții, industria alimentară, material rulant, precum şi reprezentantul Zonei Economice Canalul Suez.

Evenimentul este urmat de un Forum de afaceri, axat pe întâlniri bilaterale, organizat de Camera bucureşteană împreună cu Asociaţia Oamenilor de Afaceri din Egipt (EBA).

Kiwi.com: Creștere de aproape 50% a călătoriilor către România
14 iulie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Asasinarea ziaristei bulgare Viktoria Marinova: Un nou suspect arestat în Germania
Articolul următor O demisie cu semne de întrebare în echipa lui Donald Trump: Nikki Haley, ambasadoarea americană la ONU, părăsește această funcție
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Răzvan Burleanu rămâne președintele FRF! A câștigat alegerile cu un scor incredibil
Sport
Avertisment ARACO: Economia încetinește, șantierele se opresc!
Construcții
FORT-IMM Romania propune măsuri concrete pentru echilibrarea prețurilor la combustibili și protejarea competitivității transportatorilor români
Actualitate Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Revitalizarea spațiilor industriale: cum sunt transformate clădirile istorice în hale și depozite moderne pentru afaceri
  • Cererea pentru case pe structură metalică a crescut de aproape 10 ori
  • Rețeaua socială românească eYou intră în faza de pre-lansare după o investiție de 300.000 euro
  • Allview Auto lansează o mașină electrică cu 5 uși care poate fi condusă de la 16 ani
Turism

Bulgaria ar putea rămâne și în acest an principala destinație externă accesibilă românilor

6 minute
Zanzibar
Turism

Top 5 recomandări pentru cea mai frumoasă vacanță în Zanzibar

4 minute
cazare_litoral_romanesc
Turism

De ce să-ți faci de acum planuri de vacanță la mare pentru anul viitor?

5 minute
Actualitate

Cappadocia intră în liga mare a gastronomiei: restaurante inedite cu stele MICHELIN în inima Anatoliei

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?