Add to Google
Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Ce variantă fiscală este optimă?

TVA - 25% si cotă unică de 10%
TVA - 24% si cotă unică de 16%
TVA - 19% si cotă unică de 16%
Altă variantă

Comentarii (4) »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Cristian Popisteanu nr. 2-4
Sector 1, Bucuresti
Telefon/Fax:
021.599.55.00
021.312.13.00
E-mail:
office@curierul national.ro


Trafic masurat independent prin SATI / BRAT

« Alte articole din categoria Opinii

"Prima casă", primele efecte... perverse

Opinii - Adrian Panaite
(citeste alte articole de acelasi autor »)

Încă de la început autorităţile au clamat faptul că programul "Prima casă" este conceput pentru a veni în sprijinul "tinerilor care îşi doresc o locuinţă". Cum ne-am învăţat să fim sceptici faţă de buna-credinţă a politicienilor, foarte puţini au fost cei care au crezut în această versiune. Cele mai multe dintre critici se refereau la iniţiativa guvernamentală ca fiind una cu obiectiv electoral. Numărul celor care au perceput încă de la început acest program ca fiind o mână de ajutor nemeritată întinsă şmecherilor din imobiliare a fost însă ceva mai restrâns. Criticile acestora au fost însă auzite în opinia publică. Desigur, Executivul a rămas insensibil şi a urgentat procedurile de demarare a proiectului. Prezentarea explicită în media a unor posibile scheme de fraudare prin care garanţiile de stat să fie vânate ca urmare a unei complicităţi dintre developeri, băncile creditoare ale proiectelor nevandabile şi a unor clienţi "cu trecere" pe la cine trebuie au fost cu totul ignorate de autorităţi. Programul "Prima casă" a mers, aşadar, înainte.
Acum apar deja primele efecte perverse, care se întorc, precum un bumerang - aşa cum am avertizat - împotriva exact a celor pentru care se pretindea că a fost conceput programul. "Tinerii", care ar fi trebuit să sară în sus de bucurie că acum pot accesa un credit mai ieftin, probabil că acum privesc uluiţi prin paginile de anunţuri că preţurile solicitate de vânzători au sărit în unele cazuri şi cu 10.000 de euro. Dacă aşezăm suma pe levierul produsului riscant denumit "credit ipotecar", vedem că acesta se poate traduce chiar şi cu 20.000-25.000 pentru suma care trebuie achitată până la finalul perioadei de rambursare. Vedem, aşadar, că "ajutorul" guvernamental funcţionează "prefect" pentru potenţialii clienţi ai industriei imobiliare, şi aşa terorizaţi în anii inflamării bulei speculative de diverşi "specialişti" ai domeniului care spuneau că preţurile din piaţa rezidenţială nu pot decât să crească.
Deocamdată este greu de conturat în ce măsură această încercare a vânzătorilor de a mai ridica preţurile va avea un succes - fie el şi temporar - în condiţiile în care presiunile deflaţioniste asupra activelor imobiliare sunt deosebit de ridicate. După cum nu ştim dacă aceste "ameninţări" cu noi scumpiri vin ca o iniţiativă a developerilor, a intermediarilor din real estate, a proprietarilor sau chiar a capitalului bancar. Rămâne să discernem în perioada ce urmează.
Un lucru ne apare însă foarte clar. Şi anume acela că piaţa creditului distorsionează celelalte pieţe, cazul sectorului imobiliar fiind cel mai bun exemplu în această direcţie. Acum ne apare ca evident că balonul speculativ din imobiliarul autohton a fost escaladat în ultimii ani cu banii băncilor, aruncaţi aproape discreţionar într-o efervescenţă a creditării pe care acum chiar instituţiile financiare în cauză o găsesc riscantă (încrederea acestora în portofoliile de credite din România s-a văzut în această primăvară, când băncile-mamă din străinătate au început presiunile pentru achitarea liniilor de finanţare pe termen scurt acordate băncilor locale). Iată că a fost de ajuns să apară primele ştiri (nu şi primii bani) potrivit cărora băncile ar debloca bani către piaţa imobiliară, că binecunoscuţii manipulatori din anii trecuţi au şi reînceput să agite apele.
Trâmbiţatele scumpiri, afişarea de către vânzători a unor preţuri fără nicio legătură cu posibilităţile economiei româneşti şi ale clientelei vizate, ne demonstrează încă o dată că programul "Prima casă" nu a fost conceput pentru a veni în sprijinul "tinerilor".
Aşa cum am mai spus-o în aceste pagini, dacă ar dori să uşureze povara pe partea locativă asupra populaţiei României, autorităţile nu ar trebui să vină cu cine ştie ce scheme complicate de finanţare şi garantare, ci ar trebui să lase piaţa să se corecteze. Presiunile deflaţioniste sunt în acest moment atât de puternice, iar banii disponibili într-atât de puţini, încât Guvernul trebuie să lase bula rezidenţială să se dezumfle pentru că - în lipsa capitalului - şi percepţiile se vor schimba cu uşurinţă.
Este şi motivul pentru care consider că pretenţiile avansate în ultimele săptămâni de vânzători nu vor putea găsi susţinere în piaţă nici măcar pe termen scurt. Preţurile nu vor putea urca, iar numărul clienţilor atraşi în capcană nu va putea fi prea mare. Va rămâne un număr de "tineri" păcăliţi care ar putea achiziţiona prin acest program locuinţe la preţuri îngrozitor supraevaluate într-o perspectivă incertă, urmând să se expună riscului valutar (observăm că se vorbeşte tot de creditare în euro) şi unor dobânzi ajustabile care ar putea exploda în următorii ani. Ani în care - probabil - locuinţele scoase acum la vânzare vor putea fi cumpărate din piaţă cu sume care în momentul de faţă abia pot constitui un avans pentru un împrumut ipotecar. Sunt sigur că atunci "tinerii" "beneficiari" ai programului "Prima casă" se vor gândi cu mult drag la politicienii noştri care au venit cu asemenea trăsnaie.

 
  • Currently 4.98/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noteaza articolul.

Nota curentă: 5.0 din 59 voturi


Comentarii

Curierul National nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

  1. de ana:
    ii plac articolele lui, dar asta mi se pare exagerat si un pic prea negativist...
    2009-07-15, 08:52:12 (adresa: 86.125.21.*)
  2. de gicu:
    draga ana, are foarte mare dreptate. anul viitor, in vara, toti bijnitarii cu imobiliare si toti bizonii prinsi in plasa vor avea mult de suferit.
    2009-07-15, 09:51:47 (adresa: 78.96.108.*)
  3. de gimini:
    Preturile nu au crescut decat pe ici, colo. Trendul e acelasi si Prima Casa nu are cum sa-l modifice pentru ca de unde nu e... nici Dumnezeu nu cere! Din pacate aceasta mizerie de masura va intarzia cu cateva luni caderea pietei, dar mai stam de vorba din septembrie incolo, cand preturile vor reincepe sa cada accelerat, sub presiunea dorintei de vanzare a celor care vor sa profite de sezonul de toamna.
    2009-07-15, 10:43:05 (adresa: 92.81.31.*)
  4. de mihai:
    Daca acun 1 luna 2 camere scazusera la 50000 Euro si acum costa 60000 Euro inseamna ca acest program e o gogosa si ca defapt chiar daca dobanda a scazut pretul pe care cumparatorul il plateste REAL este la fel ca in cazul dobanzilor mari dar cu preturi mai mici la apartamentye. Concluzie: Prima casa - Ultima teapa! Este clar ca acest program nu face decat sa ajute speculatorii!
    2009-07-15, 10:47:44 (adresa: 89.122.153.*)
  5. de decebal:
    Mafia imobiliara a invins!!!!!!!
    2009-07-15, 18:02:41 (adresa: 98.143.104.*)
  6. de AC:
    @Mitrea Acum au furat doar in intentie. Practic sunt condamnati. Bancile nu accepta vrajelile juridice, iar Prima Casa deja este in impas. Toate jocurile piramidale au beneficiat de perioade de ultima scapare pentru smecheri si cine nu iese in vara asta poate opta pentru varianta 2mp la Belu.
    2009-07-16, 14:20:58 (adresa: 67.159.44.*)
  7. de dorina:
    Ne-ati dat pe mana bancilor nenorocitilor!!!!!!! !!!!!!
    2009-07-17, 01:47:38 (adresa: 98.143.104.*)
  8. de blabla:
    Ei bine, daca 2 camere au sarit de la 50k la 60k tot asa si 3 camere au "sarit" de la 70k la 60k. Asadar distorsiune in piata. Se va regla in termen scurt iar preturile nu vor putea fi oprite din scadere.
    2009-07-17, 15:54:03 (adresa: 86.106.33.*)
  9. de dodi:
    Rusine sa va fie!!!!Programul va umple buzunarele mafiei imobiliare pe seama omului de rand care munceste cinstit!!!!!!
    2009-07-20, 19:10:03 (adresa: 208.79.60.*)
  10. de subiectivu:
    Bine spus, ai atins cea mai mare parte din problemele acestei campanii electorale numite "prima casa". Apropo de acest credit toate bancile subevalueaza orice imobil construit in perioada comunista, si subevelueaza foarte mult, asa ca saracul ala care apeleaza la programul minune n-o sa poata cumpara pentru ca nu are bani pentru a acoperi diferenta dintre pretul de vanzare si pretul evaluat. Concluzia este una singura: nu poti sa cumperi in blocuri comuniste si mergi si cumperi in constructii noi, la mama naibii pe Splaiul Unirii - este doar un exemplu, asa ca acest program care peste tot prin lume pe unde au fost programe de acest gen nu o sa functioneze. Daca oamenii de rand cred ca acest program a fost facut pentru ei se inseala amarnic, este un program care serveste pe banii contribuabililor oamenii politici, un anume partid politic si un anume candidat.
    2009-07-24, 11:07:25 (adresa: 86.35.174.*)

Timpul de 30 zile în care puteaţi face comentarii pe marginea acestui articol a expirat.

Diverse:

Vremea:
Acum: 30°C.
La noapte: 22°C.
Mâine: 33°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.2471 lei
USD: Tendinta 3.2679 lei

Jucarii si Accesorii Bebelusi
BestKids.ro



Proctoclinic - Echipa medicala de elita, tratamente moderne pentru afectiunile anorectale.
Sumarul ediţiei: