Cumpara acum
Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Caricatura zilei:

PDF


Anunturi Publicitare Online
Sondaj:

Care sunt soluţiile pentru eficientizarea sistemului sanitar?

Scăderea birocraţiei
Creşterea transparenţei
Construcţia de spitale noi
Modernizarea spitalelor vechi
Parteneriatul public privat

Comentarii (7) »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Cristian Popisteanu nr. 2-4
Sector 1, Bucuresti
Telefon/Fax:
021.527.19.13
0758.256.441
E-mail:
[email protected] national.ro

[email protected] national.ro
« Alte articole din categoria Actualitate

Operator introducere, prelucrare și validare date - o meserie pe care o poți învăța gratuit în Sectorul 6

Actualitate - Curierul Naţional
(citeste alte articole de acelasi autor »)www.exe.org.ro/

Data adaugarii: 2017-12-06

Versiunea pentru tiparire
Trimite prin e-mail

Marimea textului:


Începând cu această săptămână, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 6 organizează cursuri de calificare în meseria de operator introducere, prelucrare și validare date. Acestea sunt destinate persoanelor defavorizate precum șomeri, persoane cu dizabilități, femei singure cu copii, romi etc.

Cursurile sunt oferite gratuit în cadrul proiectului 'Șanse egale în comunitatea noastră' și se adresează persoanelor aparținând grupurilor vulnerabile, domiciliate legal în regiunea București — Ilfov.

Pe parcursul a patru luni și jumătate, participanții vor învăța tainele meseriei de operator prin intermediul sesiunilor teoretice și practice. Cursurile oferă participanților șansa de a obține o diplomă de calificare recunoscută de către Ministerul Muncii și Justiției Sociale și de către Ministerul Educației Naționale, prin Autoritatea Națională pentru Calificări.

Pe toată durata cursurilor, participanții vor beneficia de decontarea costurilor legate de transport, trecerea testului final și obținerea diplomei de calificare fiind răsplătite cu suma de 400 de lei, acordată fiecărui absolvent.

Pe durata în care sunt incluși în proiect, beneficiarii vor primi consiliere profesională și vocațională, orientare pe piața muncii și suport emoțional, oferite de specialiști ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 6. Acest pachet de servicii are ca obiectiv pregătirea beneficiarilor pentru condițiile unei piețe a muncii dinamice și îmbunătățirea șanselor de a obține un loc de muncă.

Aflat în faza de sustenabilitate, cu finanțare de la bugetul local al Sectorului 6, proiectul 'Șanse egale în comunitatea noastră' a debutat în luna octombrie 2013, beneficiind de finanțare prin intermediul unor fonduri europene nerambursabile. Într-o primă etapă, 212 persoane au primit diplome de calificare în diferite meserii, multe dintre ele fiind ulterior angajate.

Mai multe informații despre cursurile de calificare profesională din cadrul proiectului 'Șanse egale în comunitatea noastră' se pot obține la numărul de telefon 021/410.31.36 — persoană de contact: Camelia Barbu.
 
 • Currently nan/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Noteaza articolul.

 Comentarii

Curierul National nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

  Adauga comentariul tau:
  * Nume: Email:

  * Mesaj:

  caractere rămase.

  Câmpurile notate cu * sunt obligatorii. Adresa de e-mail nu va fi publicată pe site. Mesajele sunt citite de redactorii Curierul National şi pot fi publicate in ziar.


  Recomandat Curierul National
  Ultimele comentarii:

  Legatura intre disparitia Regelui Mihai I al Roman ...
  Proteste antiguvernamentale în mai multe orașe

  Orice protest este egal cu zero. Se vede clar ca D ...
  300 de oameni au protestat, legați la ochi, împotriva modificării Legilor Justiției

  Si dupa manifestarile proregaliste ale puterii ins ...
  Camera Deputaţilor a cheltuit peste şapte milioane de lei într-o singură lună

  KIM JONG UN si KIM JONG DOI=dracNEA PENTRU NOI ! ( ...
  Proteste antiguvernamentale în mai multe orașe

  Moldova s-a confruntat si cu a 3-a cea mai grava C ...
  Deputatul Marius Bodea a susţinut în Comisia de transporturi necesitatea alocării de fonduri pentru investiții in infrastructura mare de transport a Iaşului şi a întregii Regiuni Moldova

  Top articole:

  Afişează articolele cele mai:
  Votate | Comentate | Expediate

  Radio Sud

  Tipografia de Sud
  Orologia Primo minuto

  Sumarul ediţiei:

  Eveniment

  Economie

  Actualitate Companii

  Politic

  Economie mondiala

  Business Style

  Actualitate

  Turism

  IT&C

  Transporturi

  Retail

  Extern

  Util