Cumpara acum
Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Caricatura zilei:

PDF


Anunturi Publicitare Online
Sondaj:

Credeți că pedepsele pentru violatori ar trebui crescute?

Da
Nu
Pedepsele actuale sunt corecte
Nu stiu, nu mă interesează

Comentarii (4) »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Cristian Popisteanu nr. 2-4
Sector 1, Bucuresti
Telefon/Fax:
021.527.19.13
0758.256.441
E-mail:
office@curierul national.ro

trafic@curierul national.ro
« Alte articole din categoria Actualitate

Operator introducere, prelucrare și validare date - o meserie pe care o poți învăța gratuit în Sectorul 6

Actualitate - Curierul Naţional
(citeste alte articole de acelasi autor »)www.exe.org.ro/

Data adaugarii: 2017-12-06

Versiunea pentru tiparire
Trimite prin e-mail

Marimea textului:


Începând cu această săptămână, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 6 organizează cursuri de calificare în meseria de operator introducere, prelucrare și validare date. Acestea sunt destinate persoanelor defavorizate precum șomeri, persoane cu dizabilități, femei singure cu copii, romi etc.

Cursurile sunt oferite gratuit în cadrul proiectului 'Șanse egale în comunitatea noastră' și se adresează persoanelor aparținând grupurilor vulnerabile, domiciliate legal în regiunea București — Ilfov.

Pe parcursul a patru luni și jumătate, participanții vor învăța tainele meseriei de operator prin intermediul sesiunilor teoretice și practice. Cursurile oferă participanților șansa de a obține o diplomă de calificare recunoscută de către Ministerul Muncii și Justiției Sociale și de către Ministerul Educației Naționale, prin Autoritatea Națională pentru Calificări.

Pe toată durata cursurilor, participanții vor beneficia de decontarea costurilor legate de transport, trecerea testului final și obținerea diplomei de calificare fiind răsplătite cu suma de 400 de lei, acordată fiecărui absolvent.

Pe durata în care sunt incluși în proiect, beneficiarii vor primi consiliere profesională și vocațională, orientare pe piața muncii și suport emoțional, oferite de specialiști ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 6. Acest pachet de servicii are ca obiectiv pregătirea beneficiarilor pentru condițiile unei piețe a muncii dinamice și îmbunătățirea șanselor de a obține un loc de muncă.

Aflat în faza de sustenabilitate, cu finanțare de la bugetul local al Sectorului 6, proiectul 'Șanse egale în comunitatea noastră' a debutat în luna octombrie 2013, beneficiind de finanțare prin intermediul unor fonduri europene nerambursabile. Într-o primă etapă, 212 persoane au primit diplome de calificare în diferite meserii, multe dintre ele fiind ulterior angajate.

Mai multe informații despre cursurile de calificare profesională din cadrul proiectului 'Șanse egale în comunitatea noastră' se pot obține la numărul de telefon 021/410.31.36 — persoană de contact: Camelia Barbu.
 
 • Currently nan/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Noteaza articolul.

 Comentarii

Curierul National nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

  Timpul de 30 zile în care puteaţi face comentarii pe marginea acestui articol a expirat.


  Recomandat Curierul National
  Ultimele comentarii:

  ai numai gainuse ! 3 ...
  Israel: Vizită controversată a lui Viktor Orban

  Din acest articol romanii au aflat doua stiri ...
  Israel: Vizită controversată a lui Viktor Orban

  1 erata:.....muLte ...
  Anunț TERIBIL al autorităților pentru pensionarii români: Nicio pensie nu se mai plătește

  elitistii astia nu te mai lasa sa zugravesti ,nici ...
  Olguța Vasilescu a cedat NERVOS în direct

  NOI CU PENSIONARII-N FRUNTE / VOM AVEA VICTORII MU ...
  Anunț TERIBIL al autorităților pentru pensionarii români: Nicio pensie nu se mai plătește

  Top articole:

  Afişează articolele cele mai:
  Votate | Comentate | Expediate

  Radio Sud

  Tipografia de Sud
  Orologia Primo minuto

  Sumarul ediţiei:

  Eveniment

  Economie

  Actualitate Companii

  Politic

  Economie mondiala

  Business Style

  Actualitate

  Turism

  IT&C

  Transporturi

  Retail

  Extern

  Util